Bardzo ciekawy komentarz. Co do tematu transportu w mieście, poruszonego w komentarzach, to ciężko jest jednak porównywać ruch w miastach amerykańskich i w miastach europejskich. Za Oceanem od dawna buduje się szerokie i liczne drogi, bo poziom zmotoryzowania społeczeństwa rósł tam znacznie szybciej niż w Europie. No i nie zapominajmy o tym, że Europa ma chyba większe zagęszczenie ludności na mniejszym obszarze, więc nic dziwnego, że i korki większe.
Zgadzam się z tym, że w ścisłych centrach miast należy ograniczyć ruch samochodów, nie da się go jednak wyeliminować w całości – komunikacja publiczna, służby komunalne/bezpieczeństwa, dostawy do sklepów muszą mieć możliwość operowania. Jednak aby to zrobić, trzeba dać jakąś alternatywę i dobre bodźce ludziom korzystającym obecnie z samochodów, i stojącym w korkach. Tą alternatywą nigdy nie będzie miejska/państwowa komunikacja publiczna, tym bardziej, jeśli drogi pozostaną darmowe
Żeby dokonać jakichś dobrych zmian w sensownym kierunku należałoby sprywatyzować komunikację/transport. W mieście powinna działać prywatna komunikacja zbiorowa, poruszająca się po drogach zarządzanych albo przez prywatnego właściciela (taki los z pewnością spotkałby na wolnym rynku autostrady i obwodnice) albo przez rady dzielnic/wspólnoty mieszkaniowe/władze miasta (zapewne byłyby to drogi osiedlowe, lub zwykle „ulice” w miastach), a przypadku pojazdów szynowych – pewnie do właściciela samej firmy transportowej.
Prywatna komunikacja zbiorowa szybciej i taniej dostosowywałby się do bieżących potrzeb mieszkańców, a prywatne drogi (a może i te nieprywatne też) za pomocą opłat za przejazd nie tylko mogłyby zmniejszyć ogólne natężenie ruchu (komunikacja zbiorowa jest raczej tańsza, a więc i atrakcyjniejsza dla wielu ludzi) ale przy wprowadzeniu dynamicznych cen za przejazd, mogłyby wydajnie kanalizować bieżący ruch w taki sposób, aby unikać przeciążenia sieci drogowej.
Jest tylko jeden szkopuł – jak dokonać takich zmian?